Z Maryją do Jezusa

Rozpoczynamy październik – miesiąc poświęcony Matce Bożej i modlitwie różańcowej. W tym okresie powinniśmy pamiętać o naszej obecności na poświęconych jej nabożeństwach. Musimy zdawać sobie sprawę, że odmawiając różaniec, rozważamy razem z Maryją wydarzenia z Ewangelii. Przy czym nie tylko rozważajmy postawę Jezusa i Jego Matki, ale starajmy się naśladować Ich w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

O tym, czym naprawdę jest różaniec, świadczy opowieść o cioci Tecoã – pokornej kobiecie, będącej analfabetką.

Pewien protestant zarzucił jej, że nie czytając Biblii, nie może rozważać Słowa Bożego.

Ona zaś odparła: – Dzięki modlitwie różańcowej mogę rozważać i zachować całe Słowo naszego Boga.

Spójrz: Kiedy biorę do ręki krzyż, przypominam sobie Jezusa, który umarł na nim za grzechy całego świata. Pierwszy paciorek przypomina mi, że jest jeden Bóg. Kolejne trzy uosabiają Osoby Przenajświętszej Trójcy: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ten kolejny duży koralik oznacza dla mnie Modlitwę Pańską – Ojcze nasz. Sam różaniec ma pięć tajemnic – to pięć ran Pana Jezusa, przybitego do krzyża. Każda tajemnica ma 10 Zdrowaś Maryjo – one przypominają mi dziesięć przykazań danych nam przez samego Boga.

Rano kiedy wstaję, by zacząć moje codzienne zmagania, modlę się tajemnicami radosnymi, przypominając sobie skromność domu w Nazarecie. Blisko południa odmawiam tajemnice światła i przypominam sobie publiczną działalność Jezusa Chrystusa. Gdy po południu zmęczenie i wysiłek przypominają mi twardą drogę naszego Pana na Kalwarię – modlę się tajemnicami bolesnymi. Na koniec dnia, po zwycięskich walkach, odmawiam tajemnice chwalebne, które uświadamiają mi, że Jezus pokonał śmierć i dał nam zbawienie. Powiedz mi zatem: czy ja naprawdę nie rozważam Słowa Bożego?

Mężczyzna, po wysłuchaniu tego wszystkiego, odpowiedział:

– Nie wiedziałem o tym wszystkim. Naucz mnie ciociu Tecoã, modlić się na różańcu.

Postarajmy się zatem odmawiać różaniec tak jak ta pokorna kobieta.

 

* świadectwo: o. A. Cadeddu i o. H. Porcu, Różaniec Maryi Dziewicy.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz